SIMON MOORES

futurolog, zakladatel a ředitel,
Zentelligence (Británie)

Výkonný ředitel společnosti Zentelligence, futurolog Simon Moores, se rád označuje za digitálního existencialistu. Je uznávaným expertem na rizika informačních technologií, rozvoj umělé inteligence a etické výzvy digitálních ekonomik. Byl poradcem britské vlády pro technologie, je viceprezidentem westminsterského Fóra konzervativní vědy a technologií. Pravidelně přispívá do Guardianu a je hostem na BBC a Sky News. V České republice vystoupí vůbec poprvé.


Kdy umělá inteligence nahradí novináře?

Futurolog Simon Moores představí svoji vizi třetí průmyslové revoluce

Forum Media od počátku mapuje komunikační byznys s důrazem na jeho budoucnost. Proto jedním z důležitých hostuů je futurolog Simon Moores, který sám sebe označuje za digitálního existencialistu.

Už před víc než deseti lety začal řešit témata, která jsou dnes trendy – disruptivní inovaci, internet věcí, analýzu big dat nebo digitální bezpečnost – a za vlády Tonyho Blaira jako technologický ambasador připravil koncepci digitalizace Británie. Moores říká, že zažíváme třetí průmyslovou revoluci a její výsledky musí také reflektovat média a novináři jako silně ohrožený druh.

Mooresova vize zasáhne všechny z nás, jestli se to už neděje teď: říká, že světovou ekonomiku budou řídit korporace s největším množstvím dat a nejrychlejšími servery. Nepřipomíná vám to Google nebo Facebook?

Simon Moores je výkonným ředitelem společnosti Zentelligence, viceprezidentem westminsterského Fóra konzervativní vědy a technologií. Pravidelně přispívá do Guardianu a je hostem na BBC a Sky News. V České republice vystoupí vůbec poprvé.

Nenechte si ujít jeho přednášku na Forum Media, kde mu patří zahájení bloku Budoucnost komunikačního byznysu jako výzva i varování.


Facebook neuhlídáte, je mocnější než Česká republika

Digitální futurista Simon Moores, keynote speaker Forum Media, říká, že stroje už brzy budou silnější než lidská inteligence. A proto hrozí omezování svobod

Simon Moores se ve své společnosti Zentelligence zabývá technologiemi, dnes především umělou inteligencí, jejím vývojem i etickým rozměrem, strojovým učením a daty. V tomto kontextu ho zajímají sociální média, bezpečnost na internetu a pochopitelně dopad na byznys. Závěry, k nimž dochází, jsou často šokující. Seznámí vás s nimi na letošní konferenci Forum Media.

Není to tak dávno, kdy všichni překypovali optimismem, jak sociální sítě demokratizují média, propojí svět a akcelerují pokrok. Dnes už vidíme i nebezpečí, která přinášejí – manipulace veřejným míněním, ovlivňování voleb, šíření nepravdivých zpráv, ztrátu soukromí. Dokážeme se s tím vypořádat?

Otevíráme Pandořinu skříňku a s radostí pouštíme všechno ven. A ačkoli z ní vyskakují i některé dobré věci, je obrovská spousta těch, které se nám nedaří kontrolovat, a přitom už je nejde do té skříňky vrátit zpátky. Ohrožení informační bezpečnosti, hacking a zvlášť, jak říkáte a jak teď vidíme ve Spojených státech i napříč Evropou, snahy o manipulaci veřejného mínění a voleb, to jsou obrovská negativa, která sociální sítě a digitalizace obecně přinesly.

Co s tím ale můžeme ještě teď dělat, když už je to ze skříňky venku?

Zaprvé, politici musí nejdřív porozumět tomu, čemu opravdu čelí, závažnosti situace, a začít ji řešit nejen na národní, ale na mezinárodní úrovni. Dokud tohle neproběhne, budeme vždy o hodně pozadu. Zatím jsou to jen takové divoké pokusy, které jsou spíš kontraproduktivní. Minulý týden například jedna naše poslankyně přišla s návrhem, aby se kontrolovaly diskuse na uzavřených sociálních sítích kvůli projevům rasové nenávisti. Zeptal jsem se jí, jak to chce udělat. Jestli to má vymyšlené. Já tu odpověď znám: nejde to! Prostě to kontrolovat nedokážete. I samotná diskuse o takové iniciativě je naprostá ztráta času, protože to udělat nejde. Servery, které takové platformy hostují, mohou být v San Francisku, v Kyjevě – jak s tím chcete z Londýna něco dělat? Takže politici nejdřív musejí problematice porozumět, což se neděje, a pak jednat společně na mezinárodní, globální úrovni.

Jakou roli by v tom měli mít samotní provozovatelé sociálních sítí?

Když si vzpomenete na skandál kolem Cambridge Analytica, uvědomíte si, že Facebook a další platformy jsou prostě příliš velké, aby tyhle věci dokázaly kontrolovat, ať chtějí sebevíc. A aby takové otázky dokázaly řešit na národních úrovních. Když to budou chtít řešit vaši politici v České republice, mohou si pozvat Marka Zuckerberga před nějakou komisi, aby se zpovídal. To můžou. A on je zrovna tak může, a patrně bude, ignorovat. Protože Facebook je silnější než Česká republika.

Převažují tedy podle vašeho názoru zápory digitálních technologií nad jejich klady?

Internet a sociální sítě, podobně jako svého času průmyslová revoluce, přinesly obrovské benefity a zvýšily kvalitu života lidí po celém světě. Nové technologie v dějinách razantně snižovaly chudobu, eliminovaly otroctví, nemoci. Ale je s nimi spojeno i nepřeberné množství špatných věcí jako důsledků zavedení nových technologií – například totalitní režimy. Dnes žijeme v nové etapě, kdy se různé režimy snaží aktivně využívat moderní technologie k mocenským účelům. Podívejte se na Čínu, jak zneužívá technologií ke kontrole lidí. Obavu z toho, jak může být technologiemi manipulováno, aby kontrolovaly naše životy, dnes sdílejí lidé na celém světě. Důsledkem je omezování svobod, které může snadno vést znovu k velmi podobné situaci, jakou jste v Československu zažili v roce 1948.